Prší...

pondělí 3. červen 2013 22:22

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=542407969138772&set=a.542407635805472.1073741845.200720013307571&type=1&theater
https://www.facebook.com/MrazPhoto

Poslouchám kapky deště a chodím po Praze v botách zespoda promáčených... Celý den... Prší... Kapky líně stékají po černočerném kabátě a začíná být zima. Čekání na tramvaj je v tom dešti nekonečné... Minutu, dvě, deset.... Potom jedno XA. Náhradní tramvaj za metro. Vchody do metra v centru jsou obrněné pevnýmy nerezovými zábranami. A pořád prší. Konečně, už jsem byla promrzlá na kost... A teď.... Na Újezd.

 

 Kapky deště mi stékají po vlasech a po tvářích... Vítr mi cuchá vlasy, které chvíli neposedně poletují kolem hlavy, potom se mokré přilepí k obličeji. Žlutá kytička na klopě kabátu na podporu boje proti rakovině začíná pomalu pelichat... Za chvilku už v jejím žlutém středu nebudou žádné chloupky... Procházka v dešti pokračuje po mostě Legií bombardovaném deštěm... Střelecký ostrov vypadá, že se topí. Stromy na ostrově se komíhají ve větru jakoby volaly o pomoc. Letní zahrádka, na které jsme byly nedávno s holkama na pivu, je celá pod vodou. Z celé zahrádky zbylo pár stromů, které teď objímá kalná nahnědlá voda a cedule ukazující, že tu je zahrádka u vody. Spíš ve vodě. 

Pomalu se blížím k Národnímu divadlu. Hladina vody ve Vltavě děsivě stoupla. Překračuju zábrany rozmístěné kolem nábřeží, abych se dostala blíž k zábradlí. Zábrany vypadají, že jsou tu jen na ozdobu. Takové nic přece nemůže zastavit ten valící se hnědý kolos. Tu masu vody, která se teď valí Prahou. Kolem mě stojí hlouček fotících turistů. A pořád prší. Prší, prší... Popojdu kousek dál.... Už nejsou vidět ani jezy na Vltavě... Už se jen voda trochu pění v místech, kde ještě v pátek byly normální vltavské jezy. Tady už ani nejezdí tramvaje, cesta je přepásaná policejní páskou s nápisem ZÁKAZ VSTUPU POLICIE ČR. Hladina neustále stoupá. Vltava v Praze stále nedosáhla maxima. Večer se bude upouštět z Vltavské kaskády. Ještě není konec. Praha to ještě pořádně neschytala.... To nejhorší teprve přijde... 

 

Jak jsme proti té přírodě maličcí a bezmocní... 

Monika Osičková

Monika Osičková

Monika Osičková

"Nemysli. Když myslíš, tak nemluv. Když mluvíš, tak nepiš. Když píšeš, tak nepodepiš. Když podepíšeš, tak se nediv." — Jan Werich

Jinak... Jsem úplně obyčejná holka, kterou zajímá svět kolem... Povahou víceméně idealistka, takže doufám, že vše se jednou v něco lepšího obrátí.... (A že tu přece nemůže být tak špatně .... Respektive všechno špatně :o)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora