Jsme opravdu takoví ignoranti?

úterý 27. listopad 2012 16:00

http://www.turnbacktogod.com/story-dont-we-all-need-help/

Můj oblíbený bulvární plátek Novinky.cz uveřejnil zprávu (odkaz na ni tradičně dole), jak lidi nechali dva dny ležet na chodníku a "skučet bolestí" devětapadesátiletého pána, kterému nikdo z kolemjdoucích nepomohl a ani nezavolal sanitku.

Jsme opravdu takové lidské hyeny? 

Odpovědět na takovou skoro až pejorativní otázku není úplně jednoduché. 

Když jsem ještě bydlela na privátě na Vinohradech, sousedka od vedle měla "trochu" problém s alkoholem. A jednou, když jsem vycházela z bytu, našla jsem ji ležet dole u východu z domu. Ležela na v úzké chodbičce na studené zemi jak široká, tak dlouhá; francouzské hole, se kterými chodila, byly kousek od ní. Paní těžce dýchala, něco huhlala a já jsem (celá zkoprnělá) nevěděla, co mám dělat. Nejdřív jsem se ji pokusila dostat zpátky na nohy, ale byla na mě moc těžká a sama bych ji neuzvedla. Utíkala jsem tedy do patra, kde jsem zazvonila na první dveře, aby mi s ní někdo pomohl.  Pán, který otevřel, mi po vysvětlení celé situace div, že nezabouchl dveře před nosem s tím, že je to stará alkoholička a že každému jen nadává a že s tím nechce nic mít. U dalších dveří mi pro jistotu neotevřel nikdo. Utíkala jsem zpátky dolů a s myšlenkami, že se jí proboha mohlo něco stát, jsem zavolala záchranku. Záchranka ji odvezla a zřejmě hospitalizovala. Po několika dnech nás před dveřmi bytu čekalo milé překvapení v podobě vodky vylité na zem, střepů od lahve  a rohožky polité nějakou tmavou tekutinou. 

Nebo jindy, když jsem šla večer ze školy na kolej, viděla jsem nějakého bezdomovce (zřejmě), jak se válí u lavičky v parku. Zastavila jsem se kousek od něho, chvilku ho pozorovala, pak jsem se ho zeptala, jestli je v pořádku. Podíval se na mě skelným pohledem, vynadal mi, že se nemám starat a ať táhnu do píči. No, tak fajn. 

Ale musím říct, že jsem byla svědkem i opačných extrémů. Nedávno jsem vycházela z obchodu a viděla jsem, že naproti přes silnici nějaký pán spadl do křoví a nemohl se dostat zpátky na chodník. Prošlo kolem něj několik lidí a ani jeden z nich mu nepomohl. Pomohl mu až mladý pár, který šel taky náhodou kolem...

 

Takže...... 

 

Ono je velmi jednoduché odsoudit všechny ty náhodné kolemjdoucí, kteří by ho nechali klidně chcípnout na chodníku, samí sobečtí a do sebe zahledění hajzlové, kteří nejsou ničím jiným než jen produktem této sebedestruktivní debilní vykořisťovatelské společnosti. 

Ono se totiž z tepla domova vždycky hezky radí, jak by to mělo být a co všechno bychom udělali my, kdybychom byli na místě těch kolemjdoucích. Všichni jsme hrdinové a všichni máme tak vysoký morální kredit, že okvětí bílé lilie by vedle nás zezelenalo závistí. 

Na druhou stranu, ono není zase tak jednoduché pomáhat úplně cizímu člověku, kterého neznáme a od kterého nevíme, co máme čekat.... 

Monika Osičková

Související články


Monika Osičková

Monika Osičková

"Nemysli. Když myslíš, tak nemluv. Když mluvíš, tak nepiš. Když píšeš, tak nepodepiš. Když podepíšeš, tak se nediv." — Jan Werich

Jinak... Jsem úplně obyčejná holka, kterou zajímá svět kolem... Povahou víceméně idealistka, takže doufám, že vše se jednou v něco lepšího obrátí.... (A že tu přece nemůže být tak špatně .... Respektive všechno špatně :o)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora