Bolšoj Balet Moskva - Korzár (11. 3. 2012)

neděle 11. březen 2012 23:18

http://www.bolshoi.ru/en/performances/198/

Přímý přenos baletu Korzár z Velkého moskevského divadla...... (Žádná profi reportáž se nekoná...)

..... Tak jsem poprvé v životě viděla celé představení baletu.... Balet choreografa Jurije Burlaka podle Mária Petipy s hudbou Adolfa Ch. Adama.

S naším nedávno vytvořeným "Klubem přátel baletu" :-D složeným ze spolužáků ze školy jsme se vydali na náš první baletní výlet do kina Oko - a sice na balet na motivy básně Georga Gordona Byrona - Korzár.

Celý příběh pojednává o lásce (jak jinak :o) krásné otrokyně Medory (Světlana Luňkina) ke krásnému pirátovi Konrádovi (Ruslan Skvorcov) . Děj začíná obyčejným dnem na tržišti, kde si židovský (evidentně) obchodník Izák (Gennadij Janin) prohlíží otrokyně. Po tržišti se také poflakuje skupinka pirátů v čele se statným a krásným korzárem Konrádem. Náhodou zrovna v tu chvíli vyjde na balkon Izákova překrásná otrokyně Medora, kterou Konrád spatří a okamžitě se do ní zamiluje. Krásné Medory si ovšem všimne také bohatý paša (který má nepochybně také nějaké jméno...) (Alexej Loparevič) a který po krásné otrokyni rovněž zatouží. Drama může začít.

Obchodník s pašou smlouvá o ceně Medory a nakonec ji pašovi prodá. Medora žádá Konráda o pomoc a ten neváhá a se svou skupinou přepadne tržiště a krásnou Medoru i s otrokářem Izákem a pašou zajme a unese do svého podzemního úkrytu. Tam na Konráda už čeká vůdce pirátů s ostatnímiu hochy a otrokyněmi. Medora prosí Konráda, aby pustil ostatní dívky na svobodu, načež Konrád samozřejmě svolí a to se zrovna dvakrát nelíbí náčelníkovi pirátů. Ten se tedy rozhodne, že na Konráda nastraží past v podobě kytky, kterou pokape nějakým mámidlem (asi chloroformem??) a Medoru unese a vrátí zpátky pašovi. Drama pokračuje.

V pašově paláci se Medora (pravděpodobně) skamarádí s jednou z pašových otrokyň (která má asi také jméno a pravděpodobně si na pašu tajně myslí... ???).  Do paláce však proniknou také piráti maskovaní důmyslným přestrojením s cílem unést Medoru zpátky na loď. Konrád je však odhalen a zajat. Medora prosí za jeho osvobození a souhlasí s nabízeným sňatkem s pašou výměnou za Konrádovo vykoupení. Medořina kamarádka otrokyně vymyslí plán, podle kterého se s Medorou vymění při zásnubním večírku a Medora pak může s Konrádem utéct a "kamarádka" se místo ní stane pašovou ženou. Drama vrcholí.

Medora s Konrádem a jeho kumpány prchá zpátky na loď, kde se nalézá také spoutaný (bývalý) vůdce pirátů, který předtím vlákal Konráda do léčky. Medora poprosí Konráda, aby vůdce pustil. Vůdce pirátů ale chystá novou vzpouru, když v tom začne silná bouře a loď naráží na skaliska a.......  Drama pomalu končí. A přežije to jenom..........  :o) ........ Abych to tedy nějak zhodnotila - ze začátku jsem měla velký problém s pochopením, co které "dialogy" znamenají, ale postupně jsem se do toho tak nějak začínala dostávat... (Ačkoli, koho měl znázorňovat borec v bílém někdy ke konci děje, to vážně nemám páru.....) ...... Hudba byla přímo parádní (klasickou hudbu můžu v snad všech variantách...)  a baletní výkony sólistů i sboru baletu moskevského divadla byly přímo fenomenální... (Medora sice neměla moc hezké paže, ale....) ...... Plusem byla i nádherná výprava jak kostýmů sboru, tak scény a ta závěrečná scéna s lodí na bouřlivém moři..... Ta neměla chybu!!!! Celkově mě balet nadchnul a myslím, že jsem si asi našla novou pražskou zálibu.... :o)

 

Odkazy na některá starší videa z baletu Korzár:

http://www.youtube.com/watch?v=pPLjQgmkK4Q&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=narWiwVmygg

http://www.youtube.com/watch?v=8bcshWAZbIY&feature=relatedBtw. Nepůjdete někdo na Romea a Julii od Prokofjeva 22. března 2012? :o)

Monika Osičková

Monika Osičková

Monika Osičková

"Nemysli. Když myslíš, tak nemluv. Když mluvíš, tak nepiš. Když píšeš, tak nepodepiš. Když podepíšeš, tak se nediv." — Jan Werich

Jinak... Jsem úplně obyčejná holka, kterou zajímá svět kolem... Povahou víceméně idealistka, takže doufám, že vše se jednou v něco lepšího obrátí.... (A že tu přece nemůže být tak špatně .... Respektive všechno špatně :o)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora